Náš přístup

U nás v Tescu jsme přesvědčeni, že zkrátka není správné, aby se dobré jídlo vyhazovalo, když jeden z devíti lidí každou noc usíná hladový. Víme také, že obaly hrají důležitou roli v ochraně výrobků a snižování potravinového odpadu - ale nemělo by to být na úkor nepřijatelného dopadu na naši planetu.

U nás v Tescu jsme přesvědčeni, že zkrátka není správné, aby se dobré jídlo vyhazovalo, když jeden z devíti lidí každou noc usíná hladový. Víme také, že obaly hrají důležitou roli v ochraně výrobků a snižování potravinového odpadu - ale nemělo by to být na úkor nepřijatelného dopadu na naši planetu.

Snižování potravinového odpadu 

Tesco je jediný maloobchodní prodejce ve střední Evropě, který měří a zveřejňuje svá data o potravinovém odpadu. V roce 2018/19 byl náš celkový potravinový odpad snížen na 28 663 tun v porovnání s 54 102 tunami v roce 207/18 napříč celým regionem. Transparentnost a měření jsou důležité pro určení problémových míst a řešení příčin potravinového odpadu. Pomáhá to všem, abychom pochopili, jak moc, kde a jak se plýtvá s potravinami. 

Potravinový odpad je příliš velký problém na to, aby s ním bojovala pouze jedna společnost. Vyzýváme všechny ostatní potravinářské společnosti k závazku snížit celosvětový potravinový odpad o polovinu do roku 2030 a ke zveřejňování vlastních dat o potravinovém odpadu.

Darování potravin

V roce 2018/19 jsme darovali 13 737 tun potravin našim partnerům mezi potravinovými bankami. To představuje 34 milionu porcí. S potravinovými bankami vedeme dlouholetou spolupráci v Polsku a Maďarsku a v České republice a na Slovensku jsme měli ústřední roli v rozvíjení celostátních sítí potravinových bank.  

Jsme největším partnerem potravinových bank ve střední Evropě a v roce 2016 jsme s nimi podepsali smlouvu o strategickém partnerství na společném posílení infrastruktury pro darování potravinových přebytků v každé zemi.

Obaly

Chceme snížit dopad našich obalů na životní prostředí a vybrání správných materiálů je první krok k tomu, abychom svého cíle dosáhli. Zavázali jsme se k zajištění, aby všechny naše obaly byly plně recyklovatelné nebo kompostovatelné do roku 2025 a zajistili, že veškerý používaný papír a karton bude 100% udržitelný taktéž do roku 2025. Také se zaměříme na snížení celkové váhy našich obalů. 

Začali jsme budovat koalice s partnery na zlepšení zpětného výběru a podpoře spotřebitelů jednoduchými a jasnými informacemi o recyklovatelnosti. Ve výsledku se chceme ve všech čtyřech zemích v otázce plastových obalů posunout blíže k systému uzavřené smyčky.

 

Cíle a akce - potravinový odpad

Target

Pomoci snížit celosvětový potravinový odpad o polovinu do roku 2030

Cíle a akce - potravinový odpad Actions & KPIs

 1. 1
  Náš přístup "od farmy až po vidličku" pomůže snížit celosvětový potravinový odpad o polovinu do roku 2030
  Tohoto cílu jsme dosáhli v České republice a na Slovensku v roce 2018/19 a blížíme se k němu v Polsku a Maďarsku.
 2. 2
  Snížit potravinový odpad v našem provozu o polovinu do roku 2030
  O 25 %
  snížení celkového potravinového odpadu ve střední Evropě mezi lety 2017/18 a 2018/19.
 3. 3
  Naším cílem je zabránit, aby se v Tescu vyhazovaly jakákoliv potraviny vhodné ke konzumaci
  O 38 %
  snížení vyhazování potravin vhodných ke konzumaci ve střední Evropě mezi lety 2017/18 a 2018/19
 4. 4
  Náš závazek darovat ve všech obchodech ve střední Evropě neprodané potravinové přebytky potravinovým bankách a místním charitám do roku 2020.
  747 obchodů
  (z celkem 896) napříč střední Evropvou věnuje potravinové přebytky partnerům z řad potravinových bank a místních charit (na konci roku 2018/19)

Cíle a akce - obaly

Target

Snížit dopad plastových obalů na životní prostředí

Cíle a akce - obaly Actions & KPIs

 1. 1
  Odstranění všech těžce recyklovatelných materiálů s obalů výrobků Tesco značky do konce roku 2020.
 2. 2
  Zařídit, aby obaly výrobků Tesco značky byly 100% recyklovatelné či znovu použitelné do roku 2025
 3. 3
  Vybudovat koalice s ostatními maloobchodníky, dodavateli, obalovým průmyslem a odpadovým průmyslem na zařídit maximální sběr, recyklaci a opakovou využitelnost materiálů plastových obalů