Počet lidí v nouzi závislých na potravinových bankách narůstá, o pomoc se často stydí říct. Na druhé straně Češi ročně vyplýtvají tisíce tun jídla

Počet lidí v nouzi závislých na pomoci potravinových bank narůstá, loni počet těch, kteří pomoc využili vzrostl o třetinu. Na druhé straně ale Češi ročně vyplýtvají tisíce tun jídla, často vyhazují jídlo na hranici data spotřeby nebo ovoce a zeleninu, které jen „nevypadají hezky“.  Proti plýtvání bojují i obchodní řetězce, které potravinovým bankám nabízejí potravinové přebytky. Tesco takto v roce 2021 zachránilo 1 443 tun potravin, což odpovídá 3,4 milionu porcí jídla, svou pomoc dále zesiluje a rozšiřuje.

V České republice roste počet lidí závislých na pomoci potravinových bank. Na druhé straně ale lidé i firmy vyhazují přebytečné potraviny a ročně tak vyplývají tisíce tun jídla, které by mohlo pomoci potřebným. Potravinové banky úzce spolupracují s obchodními řetězci, zhruba 85 % potravin v bankách tvoří přebytky potravin.

„Největší zájem je o jogurty a další mléčné výrobky, dětské přesnídávky, maso, uzeniny, ale také konzervy a trvanlivé potraviny obecně,“ vysvětluje Jana Vlčková z Klokánku Olomouc. Potravinové banky zásobují přes 1400 organizací v České republice, např. školy, dětské domovy, domovy seniorů, denní stacionáře nebo chráněné dílny. „Největší nárůst zájmu o pomoc pochází ze strany samoživitelů a rodin s dětmi. Skutečná situace přitom bude ještě daleko horší, řada lidí se stydí o podobnou podporu říct nebo nevědí, jak na to. Lidé by se rozhodně neměli ostýchat, a často se ostýchají paradoxně ti, kteří by na pomoc měli nejvyšší nárok nebo by jim bylo potřeba opravdu pomoci,“ dodává ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Do potravinové pomoci se v posledních letech zapojují prakticky všechny velké obchodní řetězce. Jedním z nejaktivnějších je Tesco, které jako první začalo zveřejňovat detailní údaje o plýtvání potravinami ve vlastních provozech. „Postupně zvyšujeme podíl zachráněných potravin, již 87 % z přebytečných potravin stále bezpečných pro konzumaci, jsme darovali neziskovým organizacím. Loni to bylo 1443 tun potravin (to je asi 3,4 milionu porcí jídla. Počítáme s tím, že v letošním roce naši pomoc ještě navýšíme,“ uvedla generální ředitelka Tesca Katarína Navrátilová.

Tesco přitom svou pomoc dále rozšiřuje, zefektivňuje a zjednodušuje. Dále vylepšuje a modernizuje aplikaci FoodCloud, která Tesco obchodům a charitativním partnerům usnadňuje práci a pomáhá zvýšit objem darovaných přebytečných potravin. Všechny potraviny určené k darování jsou nahrány do aplikace a jejím prostřednictvím nabízeny nejbližší potravinové bance nebo organizaci, ta poté na své straně dar v aplikaci potvrdí a přijede si pro něj. „Systém pomoci tak bude více automatizovaný, rychlejší a efektivnější. Nezisková organizace jednoduše uvidí, jaké přebytky jsou na dané prodejně k dispozici a v případě zájmu si je bude moci rychle vyzvednout,“ vysvětlila Katarína Navrátilová. Počítáme s tím, že celkový objem využitých přebytečných potravin letos dále vzroste. Chceme proto být neziskovým organizacím ještě blíže a naši pomoc dále zesílit a rozšířit, uzavřela.

Řetězce se snaží zachránit i méně trvanlivé potraviny. „Pečivo, zeleninu a ovoce, které nevyužijí neziskové organizace pro pomoc lidem, putují na pomoc zvířatům,“ dodala Katarína Navrátilová.

V loňském roce využilo alespoň jednou pomoc z potravinové banky téměř 300 tisíc lidí, meziročně zhruba o třetinu více. Mezi hlavní důvody růstu lidí potřebujících pomoc patří dva roky koronavirových omezení následované vysokou inflací v čele s vysokými cenami energií. V letošním roce se přitom dá očekávat pokles výkonnosti české ekonomiky, což s sebou mj. může přinést mírný nárůst nezaměstnanosti.Nepředpokládáme, že by počet lidí, kteří potřebují pomoc, v letošním roce klesl, spíše se dá očekávat další růst,“ uzavírá Veronika Láchová.

Mohlo by se vám také líbit